CDN

CDN چیست؟

شبکه تحویل محتوا (CDN) که مخفف عبارت Content Delivery Network است. به معنی؛ گروهی از سرورهای توزیع شده جغرافیایی می‌باشد. که با نزدیک‌تر کردن محتوا وب به مکانی که کاربران در آن‌جا هستند باعث افزایش سرعت ارسال محتوای وب می‌شوند. در سراسر جهان مراکز داده از حافظه پنهان برخوردار هستند، عملی که به صورت موقت کپی فایل‌ها را ذخیره می‎‌کند. و قادر هستید به واسطه یک سرور در نزدیک خود به محتوای اینترنتی از یک دستگاه یا مرورگر مجهز به وب دسترسی پیدا کنید. در مجموع می‌توان گفت CNDها همان محتوای پنهان هستند که؛ صفحات وب، تصاویر و ویدیوها را در سرورهای پراکسی نزدیک به مکان فیزیکی شما ذخیره می‌کنند. این قابلیت امکان انجام کارهایی همچون؛ تماشای فیلم، دانلود نرم‌افزار، بررسی موجودی بانک، فعالیت در رسانه‌های اجتماعی یا خرید آنلاین را بدون نیاز به بارگذاری محتوا برای شما فراهم می‌سازد.

CDN را می‌توانید یک دستگاه خودپرداز در نظر بگیرید؛ وجود یک دستگاه خودپرداز تقریباً در هر نقطه سبب می‌شود که با سرعت بالاتری پول دریافت کنید. در صف‌های طولانی بانک‌ها زمان انتظار وجود ندارد و دستگاه‌های خودپرداز در بسیاری از نقاط مناسب برای دسترسی فوری قرار می‌گیرد. از خدمات CDN برای رفع شلوغی شبکه ناشی از عرضه محتوای غنی وب مثل گرافیک و ویدیو به واسطه اینترنت، شباهت زیادی به ترافیک ایجاد شدن دارد. دریافت محتوا از سرورهایی که در مرکز قرار دارند باعث انتظار کاربران شخصی می‌شوند. CNDها در حال رشد هستند و بسیاری را از متن، گرافیک، اسکریپت و فایل‌های رسانه‌ای گرفته تا دانلود نرم‌افزار، اسناد، پورتال‌ها، تجارت الکترونیک، رسانه‌های پخش زنده، رسانه های پخش ویدئو و سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را در برمی‌گیرند.

CDN

  CDN چگونه کار می‌کند

در هسته، CDNها شبکه‌ای از سرورها می‌باشد. که با اهداف ارائه محتوا با سرعت بالا،ارزان،قابلیت اطمینان و ایمن به یکدیگر متصل شدند. برای بهبود سرعت و اتصال، یک CDN سرورها را در نقاط تبادل بین شبکه‌های مختلف قرار می‌دهد. به این نقطه مبادله اینترنتی (IXP) می‌گویند. به معنی مکان‌های اولیه‌ای که ارائه دهندگان اینترنت مختلف در سراسر جهان در آن‌جا به یکدیگر متصل می‌شوند تا دسترسی را به ترافیک در شبکه‌های مختلف فراهم کنند.

با داشتن اتصال به این مکان‌ها با سرعت بالا و به هم پیوسته یک ارائه دهنده CDN قادر است. هزینه‌ها،زمان انتقال داده‌ها را هنگامی که سرعت بالاست کاهش دهد. پیش‌تر از قرار دادن سرورها در IXPها، یک CDN وظیفه بهینه‌سازی را در انتقال داده‌های مشتری/سرور استاندارد را برعهده دارد. این فناوری برای مراکز داده در مکان‌های استراتژیک در سراسر جهان است. طراحی این فناوری برای افزایش امنیت و  زنده ماندن از انواع خرابی‌ها و شلوغی در اینترنت است.

 نحوه عملکرد و چگونگی کار کردن

برای عملکرد بهتر بارگذاری صفحه CDNها مقدار کلی انتقال داده مابین سرورهای کش CDN و مشتری را کاهش می‌دهد. هر دو زمان تاخیر و پهنای باند کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه بارگذاری صفحات با سرعت بالا و هزینه‌ی پهنای باند کمتر می‌شود. 

CDN

مزایا CDN

CNDها همانند دیگر فناوری‌ها دارای مزایای خاصی هستند. در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • بهره‌وری: این فناوری زمان بارگذاری صفحات وب را کاهش می‌دهد و نرخ پرش را هم کاهش می‌دهد.  
  • امنیت: CNDها امنیت را با خدماتی همانند DDoS، WAF کاهش می‌دهد.
  • دسترسی: این فناوری قادر است ترافیک بیشتری را مدیریت کند و بهتر از سرور مبدا مانع از خرابی شبکه شود و در دسترس بودن محتوا را افزایش دهد.
  • بهينه سازي: CDNها ترکیبی متنوع از خدمات بهینه‌سازی عملکرد و محتوای وب را ارائه می‌دهد که مکمل محتوای ذخیره در سایت می‌باشند.
  • صرفه جویی در منابع و هزینه: این فناوری مصرف پهنای باند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 معایب CDN

هر فناوری دارای مزایا و معایبی هستند. ما درباره مزایای این فناوری صحبت کردیم؛ در این‌جا به معایب استفاده از شبکه تحویل محتوا می‌پردازیم:

  • CDNها دارای هزینه زیادی هستند
  • به وب سایت و روش‌های استقرار پیچیدگی اضافه می‌شود
  • برخی از کاربران امکان دارد فیلترهای شبکه‌ای داشته باشند که بعضی از CDNها را مسدود کند و از بارگیری محتوای جلوگیری شود.
  • موقعیت جغرافیایی که امکان دارد نزدیک شما نباشد و بیشتر از سرعت وب سایت شما باشد.
CDN

سرویس CDN در ایران قابل استفاده است

اولین شرکت ارائه دهنده فناوری CDN در ایران ابر آروان است. این شرکت شتاب‌دهنده وب و امنیت ابری در ایران می‌باشد. شرکت بزرگ ابر آروان قراردادهایی با بعضی از ISPهای بزرگ ایرانی دارد، مثل؛ شاتل،پارس آنلاین و های‌وب و برای میزبانی سرورهای خود در مراکز داده قرار داد امضا کردند. به علاوه سرورهای ما در خارج از کشور در ایالات متحده،فرانسه،انگلستان،هلند،آلمان،ژاپن قرار دارند. مدیرعامل و موسس شرکت ابر آروان پویا پیرحسین‌لو اعلام کرد، سرورهای داخلی ما در شهرهای مشهد،اصفهان،اهواز،تهران،رشت و تبریز قرار دارند. حسین‌لو؛ هدف بازار ابر آروان در مرحله اول،وب‌سایت‌های ایرانی می‌باشند. که امکان دارد بعضی از آن‌ها در داخل و خارج از کشور میزبانی شوند.  

CDN

نتیجه‌گیری

CDN یک فناوری عالی برای بهبود سرعت بارگذاری سایت می‌باشد. این فناوری یک لایه امنیتی به سایت شما اضافه می‌کند و زمان آپدیت و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد.

به شما پیشنهاد می‌دهیم حتما از این قابلیت بی‌نظیر استفاده کنید، و آن را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!