تفاوت MR/VR/AR

AR/VR/MR

در این مقاله به بحث چالش برانگیز و جالب تفاوت MR/VR/AR می‌پردازیم. برای شروع هر کدام را به صورت جداگانه توضیح دادیم تا حدودی با آن‌ها آشنا شویم.

فناوری AR

AR  یا واقعیت افزوده که مخفف کلمه Augmented reality می‌باشد. تجربه تعاملی دنیای واقعی و محتوای تولید شده توسط رایانه را ادغام می‌کند. کاربران AR یک محیط واقعی را با اطلاعات ادراکی تولید و تجربه می‌کنند،این محتوا چندین روش حسی مانند؛دیداری،شنوایی،لمسی،حسی جسمی و بویایی دارد. AR برای تغییر بصری محیط‌های طبیعی یا برای ارائه اطلاعات اضافه به کاربر استفاده می‌شود. یکی از مزیت‌های مهم و اصلی این فناوری این است که می‌تواند اجزای دیجیتال و سه بعدی (D3) را با درک فرد از دنیای واقعی ادغام کند. کمک به تصمیم‌گیری تا سرگرمی‌ از دیگر کاربردهای فناوری AR است.

تفاوت MRVRAR

فناوری VR

VR یا واقعیت مجازی مخفف عبارت virtual reality است. کاربران می‌توانند به کاوش و تعامل با یک محیط مجازی به روشی تقریبی یا واقعیت بپردازند که از طریق حواس کاربران درک می‌شود. محیط با سخت‌افزار و نرم‌افزار رایانه ایجاد می‌شود. احتمالا کاربر برای تعامل با محیط نیاز به پوشیدن وسایلی مثل کلاه ایمنی یا عینک دارد. اگر کاربر خود را در یک محیط واقعیت مجازی شناور کند و از محیط فیزیکی اطراف چشم پوشی کند بیشتر می‌تواند باور کند و آن را واقعی بپذیرد حتی اگر ماهیت بی‌نظیری داشته باشد. فناوری VR هنوز راه زیادی برای تحقق بخشیدن به چشم‌انداز خود از یک محیط کاملا فراگیر دارد و این امکان را فراهم می‌کند تا احساسات بسیاری را به صورت تقریبی تجربه کنند. این فناوری راه طولانی برای نمایش تعامل حسی واقع بینانه دارد و نویدبخش استفاده تجاری در تعدادی از صنایع می‌باشد.

فناوری MR

MR یا واقعیت ترکیبی مخفف عبارت Mixed Reality است. فناوری MR هم امکان برهم نهی عناصر دیجیتال را در محیط واقعی و هم تعامل آن‌ها را فراهم می‌کند. کاربر در این فناوری می‌تواند هم عناصر دیجیتال و هم عناصر فیزیکی را ببیند و با آن‌ها تعامل کنند. پیشرفت‌ در فناوری‌های فراگیر هنوز هم ادامه دارد و نحوه عملکرد صنایع مختلف را تغییر می‌دهد. واقعیت گسترش یافته به صورت بالقوه می‌تواند از طریق‌های مختلف به شرکت‌ها کمک کند. مدیران فناوری اطلاعات باید یاد بگیرند که چگونه فناوری‌ها می‌توانند به صورت بالقوه در صنعت لحاظ شوند.

درک تفاوت‌های AR،VR و MR یه بحث چالش‌ برانگیز است، اما با ورود فناوری‌ها در فرهنگ پاپ به این معناست که اغلب مردم از قبل با این فناوری‌ها آشنا بودند. هر فناوری گسترش‌یافته به صورت بالقوه قادر است تجارب دیجیتالی مصرف‌کنندگان، کارمندان یک شرکت را بهبود ببخشند. در این مقاله به اطلاعات بیشتر درباره هر نوع فناوری و برخی موارد و برنامه‌های کاربردی بالقوه در زندگی واقعی پرداخیتم.

تفاوت MRVRAR

تفاوت‌ MR/VR/AR

عبارت‌هایMR/VR/AR در اکثر مواقع به جای یکدیگر به کار می‌روند. این‌جا به درک ساده تفاوت فناوری‌های MR/VR/AR می‌پردازیم: 

یک نمونه درباره فناوری واقعیت مجازی (VR)

یک خانه و یک نشیمن طراحی شده توسط کامپیوتر که در آن خود شما شبیه‌سازی شدید را در نظر بگیرید. می‌توانید در اطراف اتاق حرکت کنید و با مبلمان مجازی،گیاهان آپارتمانی و یا خود شبیه‌سازی خودتان و یا دیگران تعامل کنید.

یک نمونه درباره فناوری واقعیت افزوده (AR)

 تصویری از اتاق نشیمن را در نظر بگیرید که می‌توانید آن را با رنگ‌های مختلف یا فرش تقویت کنید یا برای خواندن ایمیل و یا تماشای یک بازی می‌توانید صفحه‌های شناور مجازی را صدا بزنید.

یک نمونه درباره فناوری واقعیت ترکیبی (MR)

واقعیت ترکیبی از دیگر نمای زمان واقعی که در آن خود و یا اشیاء مجازی نیز نمایش داده می‌شود. ولی در آن عناصر واقعی و مصنوعی می‌توانند با هم تعامل کنند،مثل؛ قرار دارن یک مداد مجازی برروی یک میز واقعی. VR به آسانی از سایر فناوری‌ها متمایز می‌شود به علت اینکه یک تجربه 100% دیجیتال است. ولی بقیه فناوری‌ها جنبه‌ی واقعی و دیجیتال را با یکدیگر ادغام می‌کنند. تمایز بین واقعیت افزوده (AR) و واقعیت ترکیبی (MR) احتمالا در حال کاهش است زیرا از بسیاری جهات MR فقط یک نوع از فناوری AR پیشرفته و تعاملی‌تر است. 

فناوری MR/VR/AR چگونه استفاده می‌شوند 

واقعیت مجازی،واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی در حال تغییر روش زندگی و کار می‌باشند. جراحان در حال حاضر می‌توانند برای انجام عملیات نجات دادن جان انسان‌ها برروی میزهای عمل مجازی آموزش‌ ببینند. سرآشپزهای خانگی می‌توانند از عینک‌های مخصوص برای دیدن دستور العمل‌های گام‌به‌گام در حین کار از اجاق گاز استفاده کنند. حتی برنامه‌هایی برای انبارهای واقعیت مختلط گسترده وجود دارد که در آن کارکنان با عینک محافظ جعبه‌های حمل و نقل را بر اساس فهرست‌های بسته‌بندی که در مقابل چشمان‌شان شناور است را پر می‌کنند.

تفاوت MR/VR/AR روش بازی‌های ما را تغییر می‌دهند. به علت اینکه هر فناوری به طور گسترده در صنعت بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شوند. بعضی از بازی‌ها تنها به یک گوشی هوشمند احتیاج دارند ولی بعضی دیگر به یک لپ‌تاپ بازی VR و یا رایانه شخصی برج آماده واقعیت مجازی احتیاج دارد. عینک مشاهده برای لذت بردن از بعضی از بازی‌های کافی می‌باشد،برای تجربیات همه جانبه‌تر،هدست‌های واقعیت مجازی پیشرفته‌تر مثل؛ Oculus Rift، HTC Vive، Microsoft Hololens و هدست با وزن سبک Lenovo Explorer وجود دارد.

بازی واقعیت مجازی

بازی‌های VR کاربران را در محیط‌های کاملا دیجیتالی و کامپیوتری قرار می‌دهد. اکشن بازی با هدست‌ها یا عینک‌های واقعیت مجازی پیشرفته مشاهده می‌شود و از طریق حرکت هدست یا دستگاه‌های دیگر مثل دستکش‌های VR، پدها کنترل و غیر کنترل می‌شوند.

تفاوت MRVRAR

بازی واقعیت افزوده

بازی‌های واقعیت افزوده عناصر بازی دیجیتال را در محیط واقعی به کاربران قرار می‌دهند. ولی جنبه‌های دیجیتال/مصنوعی بازی را جدا می‌کند. بعضی از بازی‌های واقعیت افزوده از دستگاه‌های که برروی سر نصب می‌شوند استفاده می‌کنند،ولی بعضی‌های دیگر فقط به نمادهای ساده مثل دوربین گوشی هوشمند احتیاج دارد.

بازی با واقعیت ترکیبی

بازی‌های MR عناصر دیجیتالی و واقعی را با یکدیگر به طوری ادغام می‌کنند که کاربر امکان تعامل همزمان با هر دو را دارد. برعکس بازی‌های واقعیت مجازی،بازی‌های MR  به عنوان “لنگر” به فضای فیزیکی واقعی لحاظ می‌شود. Windows Mixed Reality یک پلتفرم واقعیت ترکیبی دوست داشتنی است، ولی به گفته تحلیلگران در حال حاضر بیشتر تمرکز برروی فناوری VR است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به تفاوت MR/VR/AR پرداختیم که یک موضوع جذاب است و تجربیات چالش برانگیزی را برای کاربران فراهم می‎‌کند. در تجربیات MR کاربر می‌تواند با عناصر دیجیتال و فیزیکی تعامل کنند. VR در دنیای فیزیکی یا واقعی کاملا مسدود و متفاوت است. AR ترکیب اطلاعات دیجیتال با بصری کاربر در زمان واقعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!