تاریخچه اپل

تاریخچه اپل

امروزه اغلب مردم با کمپانی اپل و محصولات باکیفیت آن آشنا هستند. اپل یکی از کمپانی‌های تولیدکننده کالای دیجیتال می‌باشد که در این حوزه بسیار قدرتمند ظاهر شده است. این کمپانی همچنان در حال طی کردن مسیر موفقیت خود می‌باشد و در این مسیر با شکست و دست‌آوردهای فراوانی روبه‌رو شده است. بررسی تاریخچه اپل می‌تواند یکی از موضوعات جالب باشد. شما با بررسی تاریخچه اپل بیشتر با روند صعودی و چگونگی شگل‌گیری این برند مطرح آشنا می‌شوید. در سالروز تأسیس این کمپانی به بررسی تاریخچه اپل و چگونگی شکل‌گیری آن می‌پردازیم.

حوزه فعالیت کمپانی اپل

این کمپانی قدرتمند یک شرکت متشکل از چند ملیت مختلف می‌باشد که از شناخته‌ترین برندها در جهان است. کار این کمپانی تولید لوازم الکترونیکی و نرم‌افزار رایانه‌ای همراه و عرضه آن می‌باشد. خطوط اصلی اپل، تولید گوشی هوشمند آیفون، تبلت آیپد و رایانه شخصی مکینتاش می‌باشد. عرضه محصولات اپل هم به صورت آنلاین و هم از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای آن به نام apple stores می‌باشد.

شروع فعالیت اپل

تاریخچه اپل

تأسیس این شرکت توسط استیو جابز و استیو وزنیاک که ترک تحصیل کردند، صورت گرفت. این دو نفر در تاریخ 1 آوریل 1976 با دیدگاه خود مبنی بر تغییر دیدگاه مردم نسبت به رایانه‌ها اقدام به تولید رایانه‌های کوچک نمودند. آن‌ها در تلاش بودند تا رایانه با سایز کوچک بسازند که بتوان به راحتی آن را به محل کار یا خانه برد. جابز و وزنیاک در گاراژ جابز اپل I را ساختند و آن را بدون کیبورد، مانیتور یا بدنه فروختند. سپس Apple II با اولین گرافیک رنگی را عرضه کردند که تحول عظیمی در صنعت کامپیوتر بوجود آورد.

وزنیاک در سال 1983 به دلیل عدم علاقه به کارهای روزمره رایانه‌ای کمپانی اپل را ترک کرد. سپس جابز، جان اسکالی را استخدام کرد که جنجال‌های فراوانی با او داشت و در نهایت سال 1985 آنجا را ترک نمود و شرکت Next software را تأسیس کرد. اپل در ادامه نیز سود خوبی داشت تا سال 1990 که بالاترین میزان سود را ثبت نمود. عمده دلیل این سود برنامه‌ها و قراردادهایی جابز بود.

بازگشت دوباره جابز به اپل

اپل پس از دوران اوج خود در سال 1990 افت کرد به طوری که در سال 1996 کارشناسان معتقد به نابودی و ورشکست این شرکت بودند. در این زمان کمپانی اپل نیاز مبرمی به یک سیستم عامل داشت و به همین دلیل شرکت Next software متعلق به جابز را خریداری کرد. با نظر هیئت مدیره جابز به عنوان مدیر عامل موقت انتخاب شد. در راستای تغییر در شرکت اپل جابز با مایکروسافت همکاری کرد تا نسخه مک را از نرم افزار آفیس ایجاد کند. با گذشت زمان زیادی از این تغییر، نقطه عطفی برای شرکت ایجاد شد. با این تغییر جابز اقدام به اصلاح کامپیوتر نمود و iBook که یک لپ‌تاپ شخصی است را معرفی کرد. به دنبال معرفی iBookها محصول ipod نیز معرفی و عرضه شد. گوشی‌های تلفن همراه کمپانی اپل موسوم به ایفون از موفق‌ترین محصولات این کمپانی می‌باشد که در سال 2007 رونمایی شد.

بطور کلی کمپانی اپل محصولات متنوع از جمله کارت اپل، آیپد، اپل واچ و … را ارائه می‌دهد. قابل ذکر است که استیو جابز در 5 اکتبر سال 2011 درگذشت. پس از درگذشت جابز کار اپل با تیم کوک همچنان ادامه داشت تا در سال 2018 برای اولین بار ارزش آن به یک تریلیون دلار تبدیل شد.

علت نامگذاری اپل

برای همه افراد محرض است که محصولات متنوع اپل با نام میوه اشتراک‌گذاری می‌شود. برای این نامگذاری روایت‌های گوناگونی وجود دارد اما محتمل‌ترین و قابل باورترین داستان طبق گفته ایزاکسون این است که جابز به علت علاقه زیاد خودش به سیب و بازگشت از مزرعه در اورگان که آن را باغ سیب می‌نامند اسم اپل را پیشنهاد داد. البته طبق گفته وزنیاک آن دو سعی به انتخاب نام فنی‌تر کردند اما در نهایت به نام اپل رضایت دادند.

علت وجود i در اول محصولات کمپانی اپل

عموماً محصولات برتر اپل مانند ای‌پد، ای‌پاد، آیفون و … با i شروع می‌شوند که در ادامه علت نام گذاری i در ابتدای محصولات را بررسی می‌کنیم. در سال 1998 imac اولین محصول کمپانی اپل بود که از i در عنوان آن استفاده شد. اتصال آی‌مک‌ها به اینترنت سریع و آسان بزرگ‌ترین نقطه فروش imac ها بود. طبق گفته جابز آی‌مک‌ها برای کمک به کاربران برای استفاده از امکانات بی‌شمار اینترنت ارائه شده‌اند. i موجود در اول این محصولات نیز مخفف اینترنت است.

البته قابل ذکر است که در محصولات جدید اپل مانند Apple TV دیگر خبری از i اول محصول نیست و نام‌گذاری با روش جدید انجام می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود عمده دلیل این تصمیم به علت جلوگیری از ایجاد جنگ علامت تجاری بود. پس از رونمایی آیفون در سال 2007 کمپانی اپل با سیسکو سیستمز به علت اینکه این شرکت قبلا محصولی به نام آیفون داشت درگیری قانونی پیدا کرد. اما این درگیری در نهایت به توافق طرفین ختم شد.

تغییرات لوگوی کمپانی اپل

یکی از مسائل مهم در بررسی تاریخچه اپل لوگوی آن می‌باشد. اولین لوگوی اپل تصویری از آیزاک نیوتن زیر درخت سیب بود که توسط سومین بنیانگذار آن یعنی رونالد وین در 1976 طراحی شد. در ادامه به بررسی این روند تکامل لوگو را بررسی می‌کنیم.

1976

اولین لوگوی اپل که توسط وین نیز طراحی شد اسحاق نیوتن را در حال خواندن کتاب زیر درخت نشان می‌دهد. این تصویر قبل از افتادن سیب روی سر نیوتن است. در این طرح روبانی دور تصویر پیچیده است که شامل نام شرکت می‌باشد. این لوگو با وجود منحصر به فرد بودن آنچه که در این شرکت اتفاق می‌افتد را به طور کامل نشان نمی‌دهد و به همین دلیل ابطال شد.

تاریخچه اپل

1977

لوگوی اصلی شرکت به نظر جابز قدیمی بود و طراحی و چاپ آن در مقیاس کوچک سخت محسوب می‌شد. به همین دلیل جابز اقدام به استخدام جانوف طراح لوگوی با تجربه برای برند خود کرد. جابز تلاش کرد لوگویی طراحی کند که در کنار نشان دادن اهمیت طراحی کامپیوتری، مدرن باشد و با نام تجاری اپل ترکیب شود. نتیجه طراحی جانوف یک سیب دو بعدی با ترکیبی از رنگ‌های رنگین کمان بود. این طراحی بر روی کامپیوتر Apple II اولین کامپیوتر با نمایشگر رنگی تایید شد. علت سیب گاز زده در لوگو، متمایز شدن طراحی سیب با گیلاس می‌باشد زیرا این دو شبیه به هم هستند.

1984

در این سال ما شاهد حداقل تغییر بودیم و تنها اسم apple از لوگو حذف شد.

1998

جابز در سال 1998 به دلیل درگیری با مدیران اپل، این کمپانی را ترک کرد اما در سال 1997 که شرکت نزدیک به ورشکستگی بود به اپل بازگشت. جابز در برگشت خود با چالش‌های زیادی روبرو شد که مهمترین آن اصلاح وجهه شرکت بود. او این اصلاحات را از لوگوی شرکت آغاز نمود. جابز لوگوی رنگین گمانی را به آبی آسمانی نیمه شفاف تغییر داد تا با imac مطابق باشد. این تغییر در نهایت در سال 1998 رنگ لوگو را به مشکی یکدست تبدیل کرد. رنگ مشکی لوگو، کامپیوترهای جدید نقره‌ای را تکمیل کرد تا اپل به عنوان یک برند لوکس معرفی گردد.

تاریخچه اپل

2001-2007

اپل MacOS و cheetah را در سال 2001 همراه با لوگوی آبی اپل و همراه با محصولات محبوب iTunes و ipad عرضه کرد. این یکسال برای کمپانی اپل به علت محبوبیت فراوان محصولاتش سود بی سابقه‌ای به همراه داشت. این لوگو در سال 2007 به بافتی با رنگ کروم تبدیل شد تا با محصولات آلومینیومی هماهنگ باشد.

2007-2015

اپل برای لوگو خود از طراحی شیشه‌ای فاصله گرفت و از طراحی ساده و مسطح استفاده کرد. این طراحی لوگو با محصولات اپل هماهنگی کاملی داشت و از آن زمان تا کنون به عنوان لوگوی اپل شناخته می‌شود. مسطح و ساده بودن لوگو دستگاه‌های آلومینیومی و کم کربن اپل مطابقت دارد و در لوکس به نظر رسیدن آن‌ها کمک می‌کند.

نکاتی درباره کمپانی اپل

*پول نقد کمپانی اپل از دولت بیشتر است و به عنوان یکی از تأثیرگذارترین برندهای جهانی گاهاً تا دو برابر آمریکا پول نقد دارد.

*این کمپانی در سال 1986 یک خط تولید پوشاک داشت که با نام مجموعه اپل فعالیت می‌کرد. این مجموعه لباس‌هایی همچون پیراهن و لوازم جانبی تولید می‌کرد و بر روی همه آن‌ها نشانی از رنگین کمان بود.

*کمپانی اپل بیش از 140000 کارمند در سال 2020 داشت.

*در سال 2021 میزان فروش روزانه آیفون این کمپانی به عدد 657000 رسید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما سعی کردیم تا نگاهی به تاریخچه اپل و چگونگی تأسیس و پیشرفت آن داشته باشیم. این کمپانی یکی از معروف‌ترین کمپانی‌های تولید کالای دیجیتال می‌باشد که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. چنانچه شما هم نکته جالبی از این برند می‌دانید با ما در میان بگذارید.


 

 

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!