پارت نامبر‌های

پارت نامبر‌های اپل 

 در این مقاله به طور کامل به بررسی پارت نامبر‌های اپل پرداختیم،با مجموعه 123 خرید همراه باشید. 

یکی از سوالاتی که در هنگام خرید محصولات اپل مخصوصا گوشی‌های موبایل  آیفون در ایران وجود دارد و با آن روبه‌رو می‌شویم اصطلاحی به نام پارت نامبر (Part Number) می‌باشد. اپل یک کمپانی بزرگ و بین‌المللی می‌باشد و در سراسر جهان محصولاتش استفاده می‌شود و کاربران خاص خودش را دارد.به همین علت اپل نشانه‌ای به اسم پارت نامبر را به وجود آورد تا هم مدل دستگاه و هم کشوری که محصول در آن توزیع شده، مشخص باشد.

علت این امر تفاوت‌های جزئی در قابلیت‌های محصول و اختصاصی شدن آن قابلیت برای آن کشور کاملاً ضروری و مهم است. اگر شما در یک کشور به یک فروشگاه محصولات اپل (اپل استور رسمی) برای خرید یک گوشی آیفون مراجعه کنید نمی‌توانید پارت نامبر خاصی را انتخاب کنید به علت اینکه هر کشوری پارت نامبر مخصوص به خودش را دارد و شما محصول مورد نظر را با پارت نامبر آن کشور خریداری می‌کنید. همانطور که می‌دانید محصولات اپل برخلاف اکثر کشورها به طور رسمی و با حمایت کمپانی اپل وارد کشور ما نشدند.

به همین علت محصولات این کمپانی به صورت غیر رسمی و ورود از کشورهای مختلف وارد کشور ما شده است. به همین علت پارت نامبر‌های اپل که خریداری می‌کنید بسیار حائز اهمیت است. سوالی به وجود می‌آید که آیا پارت نامبرها از نظر کیفیت با هم تفاوتی دارند باید بگوییم که به هیچ عنوان بایکدیگر تفاوتی ندارندو فقط یک تفاوت جزئی در کیبورد و دو شاخه شارژر آن وجود دارد.

پارت نامبر‌های اپل

تفاوت پارت نامبر‌های اپل

قضیه پارت نامبر‌های اپل متفاوت است بعضی از پارت نامبرها انتخاب مناسب‌تری برای خرید هستند، برای مثال در ایران پارت نامبر سنگاپور بهتر از آمریکا است؟ این موضوع دو دلیل کلی دارد. همانطور که می‌دانید کشور ما ایران در لیست تحریم‌های آمریکا است و به همین خاطر محصولی با هدف بازار ایران تولید نمی‌شود و علاقمندان و طرفدارن آیفون باید از دیگر پارت نامبرها استفاده کنند. در برخی از کشورها مفهومی به نام سیم کارت الکترونیکی یا eSIM مطرح است و شرکت برای ورود سیم کارت جایگاه فیزیکی را در نظر نمی‌‎گیرد. کمپانی اپل در اکثر پارت نامبرهای آیفون آن‌ها را مجهز به یک سیم کارت فیزیکی و یک سیم کارت الکترونیکی کرده است.پشتیبانی از eSIM در ایران هنوز امکان‌پذیر نیست و این محصولات از دو سیم کارت به تک سیم کارت تبدیل می‌شوند.

آیفون‌های پارت نامبر ژاپن (JA) در ایران تک سیم کارت هستند. پارت نامبر آمریکا (LLA) در گوشی‌های موبایل آیفون 14 از دو سیم کارت اکترونیکی استفاده می‌کنند و این معنا را می‌دهد که در ایران نمی‌توانید از آیفون 14 با پارت نامبر آمریکا استفاده کنید. بعضی از کشورها مثل سنگاپور،چین و ایران از سیم کارت اکترونیکی یا eSIM پشتیبانی نمی‌کنند. کمپانی اپل برای این مناطق گوشی‌های موبایل را با دو سیم کارت فیزیکی به بازار عرضه می‌کند و همین امر باعث شده بعضی از پارت نامبرها در ایران دو سیم کارت باشند. دلیل دوم اهمیت پارت نامبر در آیفون‌ها به محدودیت‌های نرم‌افزاری برمی‌گردد برای مثال در پارت نامبر چین نمی‌توانید از فیس تایم صوتی استفاده کنید. دلیل این اتفاق سفارش دولت کشور چین به اپل برای تغییر بعضی از قابلیت‌های نرم‌افزاری می‌باشد.

کدام پارت نامبر آیفون برای ایران مناسب است

 در داخل ایران پارت نامبرهای کشورهای آمریکا (LL)، چین (CH) و هنگ کنگ (ZP) موجود هستند. تمامی گوشی‌های آیفون در کشور چین تولید می‌شوند. از نظر کیفیت هیچکدام از پارت نامبرها با یکدیگر تفاوتی ندارند ولی از نظر قابلیت و امکانات مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. پارت نامبر سنگاپور تنها آیفونی است که در ایران دو سیم کارت فیزیکی دارد و تمامی عملکردهای آن به درستی کار می‌کند. اگر به دنبال خرید آیفون هستید که دو سیم کارت داشته باشد و به درستی کار کند و هم بتوانید از قابلیت فیس تایم استفاده کنید پارت نامبر سنگاپور  (ZA/A) را خریداری کنید.آیفونی که با پارت نامبر CH/A وجود دارد برای کشور چین می‌باشد و از تماس صوتی فیس تایم پشتیبانی نمی‌کند.

پارت نامبر‌های اپل

چگونگی تشخیص پارت نامبر‌های اپل

 با تفاوت پارت نامبر‌ ZA و CH آشنا شدیم. الان چگونه بفهمیم پارت نامبر گوشی آیفون ما برای کدام کشور است؟

برای پیدا کردن پارت نامبر گوشی آیفون خود به منوی تنظیمات دستگاه بروید Setting>General>About یک یا دو حرف قبل از ممیز (بعد از عدد، قبل از ممیز) را در قسمت Model بررسی کنید برای مشاهده شماره مدل برروی Model Number کلیک کنید و با لیست زیر چک کنید برای مثال در مدل MG4F2LL/A دو حرف پیش از ممیز عبارتند از LL که مطابق لیست این پارت نامبر برای کشور آمریکا است اگر قبل از خرید گوشی می‌خواهید پارت نامبر را چک کنید باید به نوشته موجود برروی جعبه آیفون دقت کنید.

لیست پارت نامبرهای گوشی‌های موبایل آیفون

عبارت پارت نامبر‌ در کشورهای مختلف: 

LL: USA

BA: United kingdom

ZD: Europe

AA: United Arab Emirates

AH: Bahrain and Kuwait

LZ: Chile, Paraguay, Uruguay

MG: Hungary

NF: Belgium, France, Luxembourg

PL: Poland

PO: Portugal

PP: Philippines

RO: Romania

RS: Russia

T: Italy

TA: Taiwan

TH: Thailand

TU: Turkey

X: Australia, New Zealand

Y: Spain

ZA: Singapore

ZP: Hong Kong, Macau

AE: United Arab Emirates

B: Ireland, UK, also used for some replacement phones

C: Canada

CZ: Czech Republic

DN: Austria, Germany, Netherlands

E: Mexico

EE: Estonia

FB: France, Luxembourg

FD: Austria, Liechtenstein, Switzerland

GR: Greece

HN: India

IP: Italy

J: Japan

KN: Norway

KS: Finland, Sweden

LA: Colombia, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Peru

LE: Argentina

AH/A: Bahrain , Kuwait

GH/A: Greece, Hungary, Bulgaria

پارت نامبر‌های اپل

نتیجه‌گیری

بیشتر دستگاه‌های اپل که وارد بازار ایران شدند پارت نامبر کشور آمریکا را دارند (پسوند LL/A در مدل دستگاه) این موضوع را به راحتی در پشت جعبه دستگاه می‌توانید بررسی کنید. در موارد خاص مثل شرایط دوسیم کارته بودن آیفون‌های امرزی نیاز به پارت نامبر کشورهای دیگر در بازار ایران حس می‌شود تا این کمبود را جبران کند.

یکی از نکات مهمی که درباره پارت نامبرها باید حتما به یاد داشته باشید از لحاظ کیفیت تولید دستگاه در بین پارت نامبر‌ها است، باید گفت که به هیچ عنوان تفاوتی وجود ندارد که در صورت تفاوت کمپانی اپل محکوم می‌شد.

برای مثال مکبوک با پارت نامبر ژاپن، تنها تفاوتی که با پارت نامبر آمریکایی دارد حروف و علائم ژاپنی روی کیبورد دستگاه است و تفاوت دیگر در دو شاخه شکل شارژر است و تفاوت چندان بزرگی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!