هوش مصنوعی گوگل بارد

بررسی هوش مصنوعی گوگل بارد

در دنیای کنونی هوش مصنوعی یکی از موضوعات مورد بحث می‌باشد. استفاده از هوش مصنوعی در اکثر کارها رواج پیدا کرده به گونه‌ای که در بسیاری از حوزه‌ها جای نیروی انسانی را نیز می‌گیرد. اخیراً گوگل استفاده از هوش مصنوعی گوگل بارد را در سرویس‌های خود قرار داده است. استفاده از این سرویس برای بسیاری افراد علاقه‌مند به تکنولوژی جالب است. ما در این مقاله به بررسی هوش مصنوعی گوگل بارد و امکانات آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا تمامی ابعاد هوش مصنوعی گوگل بارد را بررسی کنیم.

Google Bard چیست؟

هوش مصنوعی گوگل بارد

گوگل بارد یک چت ربات هوش مصنوعی محاوره‌ای است که عملکردی همانند ChatGPT دارد. از جمله کارهای این سرویس تولید انواع متن است از طرف دیگر چنانچه هر سوالی را بدون نقص خط مشی محتوا از آن بپرسید برای آن پاسخ ارائه می‌دهد. در حقیقت می‌توان بارد را دستیار هوش مصنوعی قدرتمند دانست. Bard نیز همانند انواع دیگر از ربات‌های چت هوش مصنوعی از قابلیت کدنویسی، پاسخگویی به مسائل ریاضی و رفع نیازهای نوشتاری شما برخوردار است.

این سرویس توسط پیشرفته‌ترین مدل زبان بزرگ PaLM 2 (LLM) که در مراسم Google I/O 2023 رونمایی شد کار می‌کند. این زبان مدل پیشرفته‌تر PaLM است که در آوریل 2022 عرضه شد. با استفاده از PaLM 2 گوگل بارد بسیار کارآمدتر است و با برطرف کردن مشکلات قبلی عملکرد بالاتر و مناسب‌تری دارد.

هوش مصنوعی گوگل بارد چه زمانی معرفی شد؟

معرفی این ربات توسط ساندار پیچای مدیرعامل گوگل و آلفابت در تاریخ 6 فوریه انجام گرفت. البته بارد در آن زمان یک مفهوم کاملاً جدید و تازه بود و هنگام راه‌اندازی توسط مدل زبان گوگل برای برنامه‌های گفتگو عرضه شد.

دسترسی به گوگل بارد

تا قبل از Google I/O برای دسترسی به این ربات لیست انتظار وجود داشت. آخرین لیست انتظار در 21 مارس 2023 منتشر شد و در آن کاربران محدوده ایالات متحده و بریتانیا در فهرست انتظار قرار داشتند. اما گوگل در Google I/O اعلام کرد که استفاده از این سرویس برای عموم افراد شامل 180 کشور و منطقه مجاز است.

در کنفرانس گوگل این کمپانی اعلام کرد که بارد از زبان ژاپن و کره‌ای پشتیبانی می‌کند و به زودی تحت پشتیبانی از 40 زبان دیگر نیز قرار می‌گیرد. قابل ذکر است که این سرویس یه عنوان یک (آزمایش) برچسب‌گذاری شده است.

چگونگی استفاده از Google Bard

برای استفاه از گوگل بارد ابتدا باید وارد سایت آن شوید. فقط توجه کنید که این سرویس در داخل ایران در دسترس نیست و شما باید با استفاده از نرم‌افزار، آی‌پی خود را به کشورهایی که این ویژگی در آن‌ها فعال است تغییر دهید. در این سایت نیز مانند دیگر محصولات گوگل ابتدا باید وارد حساب کاربری شوید. پس از ورود به سایت با قوانین و شرایط آن موافقت کنید. این سرویس همانند ChatGPT یک فیلد خالی دارد که می‌توانید سوال خود را در آنجا بپرسید. سپس برای سوال شما پاسخی ارائه می‌دهد. در بارد شما اجازه ارسال پاسخ‌ها به Gmail یا Google Docs را دارید. برای این کار کافیست روی نماد اشتراک‌گذاری پایین پاسخ ضربه بزنید و جایی که قصد ارسال پاسخ را دارید انتخاب نمائید.

تفاوتی که Google Bard با دیگر ربات‌های چت دارد، ارائه دو پیش‌نویس (drafts) از پاسخ سوالتان است که شما می‌توانید با کلیک بر روی مشاهده سایر پیش‌نویس‌ها به دیگر پاسخ‌ها دسترسی پیدا کنید. همچنین در این سرویس شما می‌توانید با کلیک بر روی بازسازی یش‌نویس‌ها پاسخ دیگری برای سوال خود پیدا کنید. البته طبق آزمایشات باز هم پاسخی مشابه دفعات قبل توسط بارد ارائه می‌شود و بهتر است شما با کلیک بر رو مداد سوال خود را ویرایش کنید و یا به شکل دیگری آن را مطرح کنید.

علت رونمایی از گوگل بارد در این برهه زمانی

هوش مصنوعی گوگل بارد

یکی از دلایل رونمایی از گوگل بارد، محبوبیت زیاد برنامه ChatGPT است به گونه‌ای که تنها یک هفته پس از انتشار آن حدود یک میلیون کاربر از ChatGPT استفاده کردند. بر اساس آمار بانک سوئیس UBS سرویس ChatGPT را می‌توان از سریع‌ترین برنامه‌های در حال رشد دانست. با موفقیت و محبوبتی که ChatGPT پیدا کرد بسیاری از شرکت‌ها از جمله گوگل تلاش کردند تا بازار این فضا داغ است به آن ورود کنند. با رونمایی گوگل از Google Bard، مایکروسافت نیز از Bing جدید خود که با هوش مصنوعی بهبود یافته رونمایی کرد.

موارد استفاده از Google Bard

موارد استفاده از این سرویس بسیار متنوع است. بارد یک ربات هوش مصنوعی است که بسیار قدرتمند عمل می‌کند. در حقیقت این سرویس ک ابزار فکری فوق‌العاده است که برای کارهایی همانند نوشتن مقاله، ایمیل و کارهای خلاقانه مانند داستان و شعر می‌توان از آن استفاده کرد. از دیگر موارد استفاده که به تازگی در Google Bard ایجاد شده، نوشتن و اشکال زدایی کد است. البته توجه کنید که همانگونه که گوگل هشدار می‌دهد استفاده از خروجی متن گوگل بارد به عنوان یک محصول نهایی توصیه نمی‌گردد و بهتر است که از متن تولیدی توسط گوگل بارد برای نقطه شروع کار خود استفاده کنید.

مقایسه گوگل بارد با ChatGPT

هر دو این ربات‌چت‌ها از مدل‌های زبان طبیعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند اما ویژگی‌های هر کدام منحصر به فرد خودشان است. داده‌های ChatGPT تا سال 2021 جمع‌آوری شده‌اند اما در Google Bard پتانسیل استفاده از داده‌های بروز برای پاسخگویی وجود دارد و به صورت آزادانه در اینترنت به جستجوی پاسخ می‌پردازد. همچنین گوگل بارد به صورت مستقیم به اینترنت متصل است و شما با کیلیک بر روی Google it جستجوهای مرتبط را دریافت می‌کنید. این ویژگی از برتری‌های گوگل بارد نسبت به ChatGPT محسوب می‌گردد.

عمده تمرکز ChatGPT بر روی پرسش و پاسخ‌های مکالمه‌ای است و عملکرد قابل قبولی در کارهای خلاقانه دارد. در حقیقت می‌توان گفت که در حال حاضر پتانسیل ChatGPT در پاسخگویی سوالات به زبان طبیعی، نسبت به Google Bard بیشتر است. البته طبق ادعای پیچای مدیر عامل گوگل، به زودی Google Bard برای رقابت با این ربات به روز رسانی می‌شود. از طرف دیگر ChatGPT قادر به ذخیره تمام چت‌های شما است و بارد تنها می‌تواند آن‌ها را اشتراک‌گذاری کند و قابلیت ذخیره ندارد. عملکرد گوگل بارد در پیش نویس نسبتاً بهتر است اما ChatGPT از نظر قابلیت استفاده طولانی مدت بهتر است.

معایب Google Bard

Google Bard با دسترسی کامل به اینترنت قابلیت اشاره به تمام رویدادهای جاری و بروز را دارد. با این وجود در برخی موارد ارائه پاسخ‌های نادرست با اطمینان بالا توسط این ربات از نقاط ضعف آن به حساب می‌آید. حتی گوگل در برخی موارد بارد را مستعد توهم می‌داند. از بزرگترین معایب و نقاط ضعف این بارد عدم ذخیره اطلاعات و چت‌ها می‌باشد و با بستن پنجره چت‌های شما نیز پاک می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت 123 خرید ما به بررسی هوش مصنوعی گوگل بارد پرداختیم. Google Bard به عنوان یک چت بات هوش مصنوعی گوگل عمل می‌کند و در روزهای اولیه انتشارش نسبت به ChatGPT چندان موفق نبود. باید دید با گذشت زمان و رفع اشکالات این ربات با  استفاده از زبان پیشرفته می‌تواند به انتخاب اول کاربران تبدیل شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!