محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی

محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی

اگر شما یکی از کاربران طرفدار محصولات اپل باشید قطعاً با اصطلاح اپل آیدی آشنا هستید. یکی از جدیدترین خدماتی که اپل برای کاربران خود را در نظر دارد، محافظت از اپل آیدی است. محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی به عنوان یک ویژگی جدید برای بسیاری جالب است. با توجه اینکه اپل آیدی شما حاوی تمام اطلاعات icloud شما می‌باشد و شما با استفاده از آن به iMessage، Face Time و … دسترسی دارید، مبحث محافظت از اپل آیدی اهمیت پیدا می‌کند. در حقیقت این کلیدهای امنیتی یک ابزار کمکی به کاربران برای محافظت از اپل آیدی آن‌ها است. در این مقاله به بررسی محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی می‌پردازیم و چگونگی دسترسی به آن را شرح می‌دهیم.

 کلید امنیتی چیست؟

محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی

در حقیقت کلیدهای امنیتی را می‌توان یک جایگزین برای کدهای شش رقمی تایید دانست که به عنوان یک ویژگی امنیتی پیشرفته اختیاری عمل می‌کنند. دستگاه‌های فیزیکی کوچک که بعضی از آن‌ها نیاز به باتری یا هیچ اتصال داده‌ای ندارند را کلید امنیتی می‌گویند. برخی از آن‌ها نیز یک گزینه بیومتریک دارند و یکی از ویژگی مهم درباره آن‌ها، به سختی مورد حمله قرار گرفتنشان می‌باشد. از آنجا که برای برخی از افراد apple id و محافظت از آن در برابر حملات فیشینگ یا کلاهبرداری‌های مهندسی مهم است این کلیدهای امنیتی به عنوان تایید رمز عبور استفاده می‌شوند.

در حقیقت این کلیدها یک روش ایمن‌تر است که اگر شخصی اپل آیدی و رمز شما را هم داشت بدون کلید امنیتی قادر به استفاده از اطلاعات آن نباشد. کلیدهای امنیتی یک دستگاه خارجی شبیه به یک برچسب انگشت یا یک درایو هستند. این کلیدها روش‌های اتصال و کانکت مختلفی دارند و با آداپتور (مانند USB-A و USB-C) سازگارند و حتی برخی از آن‌ها از اتصال بی سیم برای گوشی‌هایی با NFC نیز پشتیبانی می‌کنند. احراز هویت با این کلیدها دو مرحله‎‌ است و شما در دو مرحله اطلاعات را وارد می‌کنید. با این تایید دو مرحله و کلیدهای امنیتی ضمن محافظت از اپل آیدی، تنها خود شما هستید که به apple id دسترسی دارید. بطور کلی کلید امنیتی از ورود مهاجم جلوگیری می‌کند.

ثبت کلیدهای امنیتی برای محافظت از اپل آیدی

برای کار با کلیدهای امنیتی ابتدا آنچه برای دسترسی به آن نیاز است را برایتان شرح می‌دهیم:

 • حداقل دو کلید امنیتی که علاوه بر پشتیبانی دستگاه شما از آن دارای تایید FIDO نیز باشد.
 • وجود نسخه بروز iOS 16.3 برای آیفون و یا iPadOS 16.3 و macOS Ventura 13.3 یا نسخه بروزتر آن برای دستگاهتان
 • دسترسی به Apple Watch،Apple TV  یا HomePod پس از اینکه کلید امنیتی را برای اپل آیدی تنظیم کردید نیاز به یک آیفون یا آیپد با پشتیبانی از کلید امنیتی دارد.

برای فعال کردن کلید امنیتی System Settings را انتخاب کنید و سپس روی نام خود کلیک کنید و Password & Security را انتخاب نمائید. سپس در بخش Security Keys رو افزودن ضربه بزنید. بعد از این قسمت از شما خواسته می‌شود که اولین کلید امنیتی را وارد کرده یا روی آن ضربه بزنید (توجه کنید که آیپدها در حال حاضر از کلیدهای NFC پشتیبانی نمی‌کنند). اگر در حال ثبت NFC برای آیفون هستید از شما می‌خواهد که کلید بالای صفحه را نگه‌دارید. توجه کنید که این کار را باید دوبار انجام دهید و گاهی خواندن این کلید توسط دستگاه به دو دقیقه زمان نیاز دارد. شما در طول تایید کلید امنیتی آن را جابه‌جا نکنید مگر آنکه دستگاه کلید را نخواند. در نهایت دستگاه‌هایی که با اپل آیدی شما فعال هستند را به شما نمایش می‌دهد که شما می‌توانید به آن وارد یا از آن خارج شوید.

بهتر است از دستگاه‌های قدیمی که استفاده نمی‌کنید یا مالک آن نیستید خارج شوید. با فعال شدن کلید امینتی برای دسترسی و ورود به اپل آیدی برای احراز هویت علاوه بر رمز عبور نیاز به یک کلید امنیتی نیز است. در حقیقت در دو مرحله و بجای استفاده از کد شش رقمی شما باید از کلید امنیتی استفاده کنید.

نکاتی برای انتخاب کلید امنیتی

محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی

برای انتخاب کلید امنیتی دو رکن قیمت و سازگاری را باید بررسی کرد. برای قیمت توجه کنید که عموماً حدود 20 تا 80 دلار باشد و کلیدهایی با قیمت بالاتر از این میزان گزینه احراز هویت پیشرفته و یا بیومتریک دارند. اگر چه ویژگی‌هایشان جالب هستند اما وقتی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید بهتر است پول اضافی پرداخت نکنید. به علت اینکه شما باید دو کلید برای تایید ارائه دهید بهتر است که یک کلید برای استفاده روزانه و یک کلید ساده‌ی ارزان برای پشتیبان استفاده کنید. سازگاری کلید امنیتی با دستگاهتان یکی از عوامل مهم است. این کلیدها عمدتا دارای کانکتور USB-A و USB-C هستند و شما باید با توجه به اینکه کدام پورت در دستگاه شما بیشتر است یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. از طرفی به آیپد خود توجه کنید زیرا برخی از آن‌ها از کلیدهای امینتی NFC پشتیبانی نمی‌کنند.

بسیاری از گوشی‌های آیفون هنوز تحت پشتیبانی از USB-C قرار نگرفته‌اند و از NFC پشتیبانی می‌کنند. به همین علت کاربران اپل باید کلید امنیتی انتخاب کنند که از NFC برای احراز هویت استفاده می‌کند. این کلیدهای امنیتی بی سیم نسبت به Yubikey 5ci بهتر است. توجه کنید که انواع دیگر از کلیدهای امنیتی وجود دارند ولی ما تنها برخی از آن‌ها را برایتان آوردیم. از دیگر موارد این است که اپل تنها کلیدهایی را پشتیبانی می‌کند که توسط FIDO تایید شده باشند.

 • Yubikey 5c NFC با عمده گوشی‌های آیفون و مک کار می‌کند.
 • Yubikey 5ci با عمده گوشی‌های آیفون و مک کار می‌کند.
 • FEITIAN ePass K9 NFC USB-A با مدل‌های قدیمی‌تر مک و اکثر آیفون‌ها کار می‌کند.
 • ارتباطات میدان نزدیک (NFC) و کانکتور USB-C با اکثر دستگاه‌های اپل کار می‌کند.

وارد شدن به APPLE ID به وسیله کلیدهای امنیتی

محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی

بعد از تنظیم کلید امنیتی برای محافظت از اپل آیدی دفعه بعد برای ورود به apple id طبق روال گذشته ابتدا نام کاربری و رمز عبور را وارد می‌کنید. پس از تایید این مراحل از شما خواسته می‌شود که کلید امنیتی خود را وارد کنید. در صورتی که شما از کلیدهای امنیتی NFC استفاده کردید از شما می‌خواهند که روی آن ضربه بزنید و مجدد کلید خود را وارد نمائید. اگر کلید خود را روی گوشی ضربه می‌زنید خواسته می‌شود که محل آن بالای صفحه باشد و یک یا دو ضربه صبر کنید.

شما هنگام استفاده از سرویس‌های آنلاین اپل از طریق مرورگر نیز نیاز به کلید امنیتی دارید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای ورود به برخی محصولات اپل مانند تلویزیون اپل یا هوم پاد نمی‌توان به طور مستقیم از کلید امنیتی استفاده کرد. استفاده از این دستگاه‌ها به این صورت است که شما باید احراز هویت خود را به وسیله یک دستگاه اپل دیگر تایید کنید.

چه مواردی با کلید امنیتی برای اپل آیدی کار نمی‌کنند؟

وقتی که از کلید امنیتی برای محافظت از اپل آیدی استفاده کردید دسترسی به موارد زیر برای شما امکان‌پذیر نمی‌باشد:

 • عدم دسترسی به icloud برای ویندوز
 • عدم ورود به دستگاه‌های قدیمی‌تر که نرم‌افزارهای پشتیبانی‌کننده کلید امنیتی در آن‌ها بروز نمی‌شود.
 • حساب‌های کودک و شناسه‌های مدیریت شده apple پشتیبانی نمی‌شوند.
 • عدم پشتیبانی ساعت‌های اپل که با گوشی آیفون یکی از اعضای خانواده جفت شده‌اند. (برای استفاده از کلید امنیتی ابتدا باید ساعت را با آیفون خود تنظیم کنید)

گم شدن کلید امنیتی که برای محافظت از اپل آیدی استفاده می‌شود

کلید امنیتی در حقیقت یک وسیله‌ایست که برای حفاظت استفاده می‌گردد. این وسیله با سرقت یا گم شدن از دسترس خارج می‌گردد. وجود و ثبت کلید دوم در مواقعی که شما کلید امنیتی اول را گم می‌کنید به عنوان یک پشتیبان و جایگزین استفاده می‌شود. اما اگر شما هر دو کلید امنیتی را گم کردید باید اندکی زمان صرف جایگزینی و حل مشکل کنید. اگر شما هنگام کنترل حسابتان روش دیگری مانند دریافت کدهایی که اپل به دستگاهتان ارسال می‌کند و یا پیامک را برای احراز هویت فعال کردید باید از آن‌ها برای دسترسی به حساب خودتان استفاده نمائید. طبق استناد به ادعای اپل تا هنگامی که موفق به ورود به یک دستگاه خود شده باشید باید بتوانید کنترل حسابتان را در دست داشته باشید. پس از آنکه شما تنظیمات حساب را در دست گرفتید به راحتی ثبت کلیدهای امنیتی برای محافظت اپل آیدی را لغو می‌کنید. اگر شما پس از مدتی کلید خود را پیدا کردید به راحتی می‌توانید آن را مجدد ثبت کنید.

اگر شما قصد استفاده از کلید امنیتی برای محافظت از اپل آیدی خود را دارید بهتر است قبل از آن با استفاده از فعال کردن پشتیبانی‌های متعدد برای گم شدن وسایل خود آماده باشید. برای بازیابی کلید در آیفون‌ها و آیپدها وارد SETTINGS شوید و بعد از آن به صفحه APPLE ID بروید. در مرحله بعد روی security & Security بزنید و Account Recovery را فعال نمائید. در macOS برای فعال کردن تماس بازیابی باید در تنظیمات به قسمت رمز عبور و امنیت وارد شوید. پس از آن می‌توانید بازیابی را در قسمت جزئیات حساب تنظیمات پیدا نمائید.

جمع‌بندی

با افزایش استفاده و پیشرفت تکنولوژی محافظت از اطلاعات شخصی مانند اپل آیدی نیز یک مسئله مهم محسوب می‌شود. کلید امنیتی به عنوان یک راه محافظتی برای اپل آیدی شما استفاده می‌شود. کلید امنیتی برای محافظت از اپل آیدی به عنوان یک ویژگی جدید در بروزرسانی جدید سیستم عامل اپل ارائه شده است. در این مقاله نکاتی درباره محافظت از Apple ID به وسیله کلیدهای امنیتی را برایتان بازگو کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!