تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

زمانیکه دستگاه‌های دیجیتال مثل کتابخوان‌ها وارد بازار شدند،کاربران دیگر بهانه‌ای برای نخواندن کتاب ندارند. از دیگر تفاوت‌های تبلت و کتابخوان ظاهر آن‌ها با یکدیگر می‌باشد.

کتابخوان‌ها از لحاظ ظاهری بسیار کوچک و ظریف می‌باشند. و به علت سبک بودن این امکان را به کاربر می‌دهد. در هرجایی که بخواهد آن را با خود همراه کند و یک کتاب هزار صفحه‌ای را در هر وقت که مایل بود مطالعه کند. و زمان‌های بیهوده‌ای که در پشت چراغ قرمز و ترافیک و یا مترو سپری می‌کند را با مطالعه کردن کتاب پر کند.

برای افرادی که به مطالعه کردن علاقه‌مند هستند ورق‌زدن کتاب و بوی کاغذ بسیار لذت می‌باشد. ولی لذت اینکه در هر جا و هر زمانی قادر باشید کتابخانه منحصر به فرد خود را همراه چندین جلد کتاب همراه داشته باشید نیز بسیار لذت‌بخش و خوشایند است. کاربران برای مطالعه کردن کتاب به روش دیجیتال دو گزینه دارند؛کتابخوان یا تبلت. البته شایان ذکر است تفاوت‌های میان تبلت و کتابخوان وجود دارد یکی از این تفاوت‌ها این است که تبلت‌ها گران قیمت‌تر از کتابخوان‌ها هستند.

یکی از متداول‌ترین سوالات کاربران این می‌باشد که؛ تبلت و یا کتابخوان گزینه مناسب‌تری است؟

یکی از سوالاتی که شاید ذهن شما را هم درگیر کرده این است که تبلت با کتابخوان چه تفاوتی با یکدیگردارند.در ادامه این مقاله به تفاوت‌های تبلت و کتابخوان می‌پردازیم.

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

تفاوت تبلت یا کتابخوان

قیمت خرید یک تبلت میان‌رده برابر با قیمت خرید یک کتابخوان می‌باشد. برخی از کاربران که قصد خرید دارند به فکر می‌کنند که، بهتر نیست به جای خرید یک کتابخوان یک تبلت خریداری کنند؟

اگرشما هم یک بررسی و مقایسه سطحی بکنید به طور قطع به سوال مطرح شده جواب مثبت می‌دهید. تبلت بسیار کاربردی‌تر است. از کاربردهای تبلت می‌توان به بازی، تماشای فیلم، نصب نرم افزارهای کاربردی، نصب شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد. خواندن و نوشتن یکی از کاربردهای مهم و اصلی کتابخوان‌های دیجیتال می‌باشد.هنگامیکه قادر هستید نرم‌افزارهای کتابخوان برپایه اندروید را هم برروی تبلت داشته باشید و از آن‌ها استفاده کنید، به چه علت باید مایل باشید از کتابخوان‌های دیجیتالی استفاده کنید؟

در ادامه با پرسش‌های دقیق‌تر به شما کمک می‌کنیم تا جواب واضح و روشنی برای تفاوت‌های تبلت و کتابخوان پیدا کنید.

آیا کتابخوان یا تبلت گزینه‌ی مناسب‌تری است

وزن کتابخوان‌ها در مقایسه با سبک‌ترین تبلت‌های برند سامسونگ و اپل، سبک‌تر است. نگه داشتن کتابخوان در زمانیکه کاربر به مدت زمان طولانی به مطالعه مشغول می‌باشد و یا مایل است هنگام مطالعه کردن دراز بکشد و مطالعه کند باعث اذیت و یا خستگی دست کاربر نمی‌شود.در دستگاه‌های کتابخوان‌ هیچ پیام(پیام کوتاه،ایمیل و یا نوتیفیکیشن) و تماسی دریافت نمی‌شود و حواس کاریر هنگام مطالعه کردن پرت نمی‌شود و به این معناست که این دستگاه ویژه‌ی کاربران کتاب‌باز است تا قادر باشند مدت زمانی را از زندگی روزمره خود خارج و غرق در مطالعه شوند.

به علاوه این دستگاه برای آرامش و امنیت چشم شما تنظیماتی را برروی آن قرار داده همانند تنظیم نور و یا مختصاتی که در اکثر مواقع به کار خواندن می‌آید. با استفاده از تبلت قادر هستید به تمامی نرم‌افزارهای قابل نصب و قابلیت‌های بیشتری دسترسی پیدا کنید. با تبلت‌ها قادر هستید در اینترنت بگردید، فیلم تماشا کنید و بازی کنید و به موسیقی بپردازید.این دستگاه‌ها عمرشان بیشتر می‌‎باشد و غالبا دارای فضای بیشتری برای ذخیره کردن مطالب هستند. ولی طراحی صفحه نمایشگر این دستگاه‌ها مناسب مطالعه کردن کتاب نمی‌باشد. 

در این قسمت از خود بپرسید که از دستگاه‌هایی که می‌خواهید خریداری کنید چه انتظاراتی دارید؟ آیا فقط می‌خواهید با این دستگاه به مطالعه بپردازید؟ و یا به دنیال دستگاهی هستید که با آن در اینترنت بگردید، فیلم تماشا کنید و بازی کنید و به موسیقی بپردازید؟اگر کتاب‌خواندن یکی از ملاک‌های شما می‌باشد یک کتابخوان با قیمت تقریبی 114 تا 189 دلار گزینه‌ی مناسبی برای شما می‌باشد. ولی اگر مایل هستید از قابلیت‌های دیگر نیز استفاده کنید و برای شما حائز اهمیت می‌باشد خرید یک تبلت گزینه‌ی مناسبی برای شماست در رنج قیمت آن حدود 500 دلار می‌باشد.اگر کتاب‌خواندن یکی از ملاک‌های شما می‌باشد یک کتابخوان با قیمت تقریبی 114 تا 189 دلار گزینه‌ی مناسبی برای شما می‌باشد. ولی اگر مایل هستید از قابلیت‌های دیگر نیز استفاده کنید و برای شما حائز اهمیت می‌باشد خرید یک تبلت گزینه‌ی مناسبی برای شماست در رنج قیمت آن حدود 500 دلار می‌باشد.

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

صفحه نمایش در کتابخوان و تبلت

یکی از نکاتی که درباره کتابخوان‌ها می‌توان به آن اشاره کرد.جنس صفحه نمایش این دستگاه‌ها می‌باشد.از تکنولوژی جوهر الکترونیک (E-Ink) در تولید و ساخت صفحه نمایش کتابخوان‌ها استفاده شده که بسیار نزدیک به صفحه کاغذ معمولی است.یکی از نکات حائز اهمیت این می‌باشد که از طریق همین تکنولوژی جوهر الکترونیک تصویر نمایشگر در دستگاه‌های کتابخوان همیشه سیاه و سفید می‌باشد.

به احتمال زیاد درآینده ترکیب رنگ‌های دیگری نیز به صفحه نمایش این دستگاه‌ها اضافه شوند. در عین حال قابلیت سیاه و سفید بودن صفحه نمایشگر این دستگاه الکترونیکی مانع شده تا که کتابخوان‌ها اغلب این امکانات را نداشته باشند. برای مثال شما با یک دستگاه کتابخوان قادر به تماشای فیلم و یا کیلیپ نیستید.به علاوه قابلیت پردازش تصاویر رنگی برروی کتابخوان‌ها وجود ندارد.به همین علت اگر دنبال دستگاهی هستید که دارای چنین قابلیت‌هایی هستند بهترین گزینه خرید تبلت است.

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

چه تبلتی به عنوان کتابخوان خریداری کنیم

برای برخی از کاربران بزرگی صفحه نمایش بسیار حائز اهمیت است و اگر این امر برای شما هم مهم است می‌توانیدتبلت‌های؛ Apple iPad 2 ، Kindle DX و یا تبلت Samsung Galaxy Tab 10 اینچی و یا انواع تبلت‌های اندروید که در بازار هستند را خریداری کنید و یکی از بهترین انتخاب‌‎ها برای شما می‌باشد. البته شایان ذکر است که قیمت و وزن تبلت‌ها در مقایسه با کتابخوان بیشتر می‌باشد.

قابل ذکر است که تمامی کتابخوان‌ها دارای این قابلیت هستند که اندازه فونت کتاب را بزرگ کنند. پس داشتن صفحه کوچک به معنای فونت کوچک نمی‌باشد.  

انواع مختلف کتابخوان و بهترین برند آن

  کیندل ؛ آمازون

ونیکس بوکس

کوبو

شیائومی

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین کتابخوان‌ها، کتابخوان کیندل است،که ساخت شرکت آمازون می‌باشد. و در کشور خودمان ایران هم یکی از پرطرفدارترین کتابخوان‌ها می‌‎باشد و در بازار به فروش می‌رسد.

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

مزایا و معایب کتابخوان

یکی از معایب کتابخوان‌ها قیمت آن می‌باشد که شاید برخی از کاربران قادر به خرید آن نباشند.

ولی دارای مزایای بسیاری هستند؛

حمل آسان

  ظرفیت بالا

  مطالعه مفید

  احترام به طبیعت

  مطالعه در همه حال

 مناسب برای مطالعه نسبت به تبلت

صرفه جویی در زمان

تفاوت‌های تبلت و کتابخوان

نتیجه‌گیری

مقایسه و تفاوت تبلت با کتابخوان مقایسه درستی نمی‌باشد.کاربرد و عملکرد کتابخوان‌ و هدف آن‌ها از پیش تعیین شده است. کاربرانی که به سراغ خرید یک کتابخوان می‌روند به این فکر می‌کنند که به جای خرید یک کتابخوان چرا یک تبلت و یا یک گوشی هوشمند خریداری نکنند؟ این پرسش یکی از متداول ‌ترین سوالاتی است که کاربر را بر سر دوراهی می‌گذارد. ولی اگر کاربر می‌خواهد واقعا به جواب این سوال برسد ابتدا باید مطمئن بشود که به چه دستگاه و با چه مشخصاتی نیاز دارد و باید تمامی عوامل را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!